LEXO letërën e Biden për pavarësi

author
1 minute, 0 seconds Read

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka dërguar letër presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me rastin e 16 vjetorit të pavarësisë, ku ndër të tjera ka inkurajuar udhëheqjen në Kosovë që të përmbushë obligimet nga dialogu për normalizim të raporteve me Serbinë, raporton Gazeta Sinjali.

Biden ka thënë se SHBA e mbështet një Kosovë multi-etnike dhe të integruar në strukturat evropiane dhe euro-atlantike.

“Së bashku me shtetet e tjera në rajon dhe mbarë botën, SHBA-ja inkurajon udhëheqjen e Kosovës që të përmbushë të gjitha obligimet, përfshirë edhe të gjitha marrëveshjet e arritura përmes këtij procesi”.

Ai po ashtu tha se Shtetet e Bashkuara dhe Kosova ndajnë një miqësi dhe partneritet të qëndrueshëm “të forcuar nga vizioni ynë i përbashkët për një rajon më paqësor, më të sigurt dhe më prosperues”.

“Ne po ashtu vazhdojmë të mbështesim përpjekjet e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja drejt arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizim me Serbinë – një hap i rëndësishëm drejt njohjes eventuale reciproke”.

/GazetaSinjali/

Similar Posts