Mediat ruse tregojnë se ku ndodhet trupi i Alexei Navalny – Putini i gëzohet marrjes nën kontroll të Avdijivkës!

author
16 minutes, 33 seconds Read

Zelenskyy: Ne mund ta kthejmë tokën tonë dhe Putini mund të humbasë
18.02.2024 – 15:46

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, tha se Ukraina mund ta kthejë tokën e saj, dhe se presidenti rus Vladimir Putin mund të humbasë.

“Ju lutem, mos e pyesni Ukrainën se kur do të përfundojë lufta. Pyesni veten – pse Putini është ende në gjendje ta vazhdojë atë”, theksoi ai, teksa iu drejtua delegatëve në Konferencën e 60-të të Sigurisë në Mynih të shtunën.

“Nëse nuk e mposhtim Putinin tani, përfundimisht nuk do të ketë rëndësi se kush e udhëheq Rusinë. Çdo diktator i ri rus do të kujtojë se si të ruajë pushtetin duke aneksuar toka, duke vrarë kundërshtarët dhe duke shkatërruar rendin botëror. Nëse kjo ndodh, Evropa, Azia Qendrore dhe bota do të jenë vende të errëta.”

“Ne mund ta kthejmë tokën tonë. Dhe Putini mund të humbasë, kjo ka ndodhur tashmë më shumë se një herë në fushën e betejës. Veprimet tona janë të kufizuara vetëm nga mjaftueshmëria dhe gjatësia e gamës së forcës sonë – nga ajo që nuk varet nga ne. Dhe situata Avdiivka e vërteton këtë saktësisht”, tha presidenti ukrainas, raporton The Guardian.18.02.2024 – 13:55
Putini e konsideron “fitore të rëndësishme” marrjen nën kontroll të Avdijivkës

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka cilësuar marrjen nën kontroll të Avdijivkës si “fitore të rëndësishme”, pasi shefi i ushtrisë ukrainase tha më 17 shkurt se trupat e tij u tërhoqën nga ky qytet lindor, ku për muaj të tërë janë zhvilluar beteja të ashpra.

Edhe pse Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tha se njësitë ukrainase ende janë përreth një fabrike të qymyrit në këtë qytet, përparimi në Avdijivka për Moskën ishte avancimi më i madh që kur trupat e saj morën kontrollin e Bahmutit majin e vitit të kaluar.

Ky zhvillim po ashtu po ndodh disa ditë para përvjetorit të dytë të nisjes së pushtimit rus të Ukrainës dhe në kohën kur Ukraina po përballet me mungesë të municioneve, teksa në Kongresin amerikan po pret për miratim një paketën e ndihmës ushtarake për Kievin.

Po ashtu është një sinjal i qartë se si rrjedha e luftës ka kaluar në favor të Moskës pasi kundërofensiva ukrainase dështoi të thyente mbrojtjen ruse vitin e kaluar.“Kreu i shtetit uroi ushtarët rusë për këtë sukses, për këtë fitore të rëndësishme”, tha Kremlini përmes një deklarate të publikuar në ueb-faqen e tij.

Më herët gjatë javës presidenti amerikan, Joe Biden, kishte paralajmëruar se Avdijivka mund të binte nën kontrollin rus për shkak të mungesës së municioneve të ushtrisë ukrainase, pas muajsh kundërshtime nga republikanët në Kongresin amerikan që të miratojnë paketën e re të ndihmës për Kievin.

Biden ka biseduar të shtunën me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe i ka shprehur zotimin amerikan për vazhdimin e ndihmës për Ukrainën, duke theksuar nevojën urgjente që Kongresi të miratojë ndihmën për Kievin, tha Shtëpia e Bardhë.

Beteja për Avdijivkën, që është qendër industriale dhe gjendet më pak se 10 kilometra në veri të qytetit të Donjeckut, të kontrolluar nga rusët, ka qenë një prej betejave më të përgjakshme në dy vjet luftë.

Shumë e kanë krahasuar betejën për këtë qytet me atë të zhvilluar në Bahmut, ku u vranë dhjetëra mijëra ushtarë.

Avdijivka kishte afër 34.000 banorë para se Rusia të niste pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Shumica e qytetit është shkatërruar nga luftimet, por afër 1.000 banorë vazhdojnë të jetojnë atje, sipas autoriteteve lokale.

Qyteti ka vlerë të rëndësishme historike dhe Moska shpreson që marrja e tij nën kontroll do t’ia bëjë më të vështirë Ukrainës që të bombardojë Donjeckut.

Avdijivka gjendet në rajonin ukrainas të Donjeckut, që Kremlini pretendon se është pjesë e Rusisë pas aneksimit që i bëri në vitin 2022.

Ky qytet në korrik të vitit 2014 ra nën kontrollin e separatistëve pro-rusë, por ishte rimarrë shpejt nga Ukraina./REL

18.02.2024 – 13:54
Mediat ruse tregojnë se ku ndodhet trupi i Alexei Navalny, thonë se është plot mavijosje

Novaya Gazeta Evropa mësoi se trupi i Alexei Navalny ndodhet në morgun e spitalit të Qarkut Salehard. Deri të shtunën, ende nuk ishte kryer autopsi, thanë burimet.

Pas vdekjes së ‘papritur’ të Navalny të premten, trupi i tij u dërgua fillimisht në qytetin e Labitnangi, 36 kilometra nga nga vendi ku ai vdiq në fshatin Harp në Yamalo-Nenets në veri të Rusisë.

Megjithatë, burimet thanë se trupi u transferua në spitalin e qarkut në Salehard më vonë të premten.

“Zakonisht trupat e personave që vdesin në burg dërgohen direkt në Institutin e Mjekësisë Ligjore në rrugën Gllazkova, por në këtë rast për disa arsye është dërguar në spitalin klinik”, ka thënë një ndihmës-mjek në Salehard.“E çuan në morg dhe më pas vendosën dy policë para derës. Ata gjithashtu mund të vendosnin një tabelë me mbishkrimin ‘diçka misterioze po ndodh këtu!’ Natyrisht, të gjithë donin të dinin se çfarë ndodhi, çfarë fshehtësie ishte dhe nëse po përpiqeshin të fshihnin diçka serioze”, shtoi ai.

“Doli se trupi i Alexei Navalny ishte dorëzuar dhe se vdekja e tij “nuk ishte e një natyre kriminale”, një term i përdorur për të treguar se nuk ishte një armë zjarri. Më pas doli fjala se patologëve të spitalit u ndalohej të kryenin autopsi”, shtoi burimi.

“Si njeri me përvojë, mund të them se lëndimet e përshkruara nga ata që i panë dukeshin si rezultat i konvulsioneve. Nëse një person po konvullon dhe të tjerët përpiqen ta frenojnë, por konvulsionet janë shumë të forta, atëherë shfaqen mavijosje. Ata thanë gjithashtu se ai kishte një mavijosje në gjoks – një që vjen nga një masazh indirekt i zemrës”, tha për fund ai.

18.02.2024 – 11:33
Publikohet videoja, ukrainasit rrëzojnë me raketën amerikane Patriot aeroplanin luftarak rus SU-34

Komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, ka njoftuar se forcat ukrainase kanë shkatërruar 12 dronë të lëshuar nga Rusia gjatë natës, një raketë Kh-59 si dhe një bombardues SU-34.

“Dua të falënderojë forcat ajrore për suksesin në fushëbetejë”, ka thënë Mikola Oleshchuk në aplikacionin Telegram.

E në rrjetin social X, është shfaqur videoja e rrëzimit të aeroplanit luftarak rus në afërsi të Dajkovës në lindje të rajonit Luhansk.

Konsiderohet që SU-34 është një prej bombarduesve më të fuqishëm rus, që është rrëzuar me raketën amerikane të tipit Patriot.

Në video shihet aeroplani i përfshirë nga zjarri duke u rrëzuar në tokë, me shpejtësi të madhe si dhe tymi i zi që ngritet në qiell.

18.02.2024 – 11:33
Avdiivka: Rusët marrin kontrollin e qytetit në fitoren ‘të rëndësishme’ ndaj Ukrainës

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e plotë të qytetit ukrainas Avdiivka pas muajsh luftimesh intensive, tha ministria e mbrojtjes, përcjell Bota sot.

Presidenti Vladimir Putin përgëzoi trupat për zhvillimin, duke e cilësuar atë një “sukses” dhe “fitore të rëndësishme” vetëm disa ditë larg përvjetorit të dytë të pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Sergei Shoigu, ministri rus i mbrojtjes, informoi Kremlinin se forcat po punonin për të pastruar xhepat e fundit të rezistencës, në të njëjtën ditë që shefi ushtarak i Ukrainës tha se po tërhiqte trupat më të mëdha nga qyteti.

Kjo vjen pasi presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy iu lut Perëndimit të rriste furnizimet me ndihmë ushtarake dhe sugjeroi se tërheqja ishte shkaktuar pjesërisht nga mungesa e armëve.

“Tani, [ushtarakët] do të rimbushen, ata do të presin për armët përkatëse, nga të cilat thjesht nuk ishin të mjaftueshme, thjesht nuk mjaftojnë,” tha ai, duke iu drejtuar Konferencës së Sigurisë në Mynih.

“Rusia ka armë me rreze të gjatë, ndërsa ne thjesht nuk kemi mjaftueshëm”.


Më vonë ai shprehu shpresën se Kongresi në SHBA do të merrte një “vendim të mençur” dhe do të kalonte paketën për të rifurnizuar forcat ukrainase, e cila ka hasur në rezistencë të ashpër nga republikanët.

“Shpresojmë që Dhoma e Përfaqësuesve të marrë vendime për të siguruar mbështetjen e mëtejshme të nevojshme të SHBA-së për Ukrainën”, shkroi Zelenskyy në X.

18.02.2024 – 11:32
Vdekja e Alexei Navalny/ Rusia akuzohet për ‘fshehjen’ e trupit! Zbulohet se çfarë i thanë nënës së tij në burgun e Arktikut

Nëna e Alexei Navalny nuk ka mundur të marrë trupin e Alexei Navalny pas vdekjes së tij në një burg në Arktik, thotë një ndihmës i ngushtë i liderit të vdekur të opozitës ruse.

Kira Yarmysh tha se nënës së tij, Lyudmila, iu tha se trupi i tij do të dorëzohej vetëm pasi të kishte përfunduar një ekzaminim pas vdekjes.

Ekipi i Navalny beson se aktivisti u vra me urdhër të presidentit Vladimir Putin, sipas BBC.

Një grup i të drejtave tha se 400 rusë ishin arrestuar për vendosjen e homazheve.

Qeveritë perëndimore thonë se fajin e kanë autoritetet ruse për vdekjen e papritur të 47-vjeçarit, ndërsa ministrat e jashtëm nga grupi i vendeve të pasura G7 i bënë thirrje Rusisë që të “sqarojë urgjentisht” rrethanat që e rrethojnë atë.

Putin nuk ka komentuar publikisht që kur shërbimi rus i burgjeve njoftoi të premten se Navalny ishte sëmurë dhe vdiq në burgun e largët IK-3 në Rrethin Arktik.

Menjëherë pas kësaj, Kremlini tha se ishte në dijeni dhe presidenti ishte informuar.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se hodhi poshtë vlerësimet “të njëanshme dhe joreale” mbi shkakun e vdekjes së tij, të bëra gjatë një takimi me zyrtarët britanikë të shtunën.

Navalny ishte një nga fytyrat më të spikatura të opozitës ruse ndaj regjimit të Putinit dhe po vuante një dënim prej tre dekadash për akuza të motivuara politikisht në koloninë penale “Ujku Polar” në Kharp, rreth 1,200 milje (1,900 km) në veri të Moskës.

Nëna e tij, Lyudmila Navalnaya, thuhet se u tha nga shërbimi i burgut se ai vdiq të premten pasi u rrëzua dhe ra pa ndjenja gjatë një shëtitjeje, tha ekipi i tij.

Ajo vizitoi koloninë të shtunën dhe iu dha një njoftim zyrtar që thoshte se ora e vdekjes ishte 14:17 me orën lokale (09:17 GMT), tha zonja Yarmysh.

Një tjetër aleat i Navalny, Ivan Zhdanov, tha se nënës së aktivistit iu tha se ai vdiq nga “sindroma e vdekjes së papritur” – një term i përgjithshëm dhe i paqartë për një gjendje që shkakton vdekje të papritur nga arresti kardiak pa ndonjë shkak të dukshëm.


Ekipi i tij tha se zonjës Navalnaya iu tha se trupi i tij ishte dërguar në qytetin Salekhard, pranë kompleksit të burgut, por kur ajo mbërriti, morgu ishte i mbyllur.

Zyrtarët e burgut thuhet se i thanë asaj se një ekzaminim fillestar pas vdekjes nuk ishte përfundimtar dhe do të duhej të kryhej një i dytë.

Aleatët e Navalny pretendojnë se trupi i tij po mbahet qëllimisht nga autoritetet ruse në mënyrë që ata të “mbulojnë gjurmët” dhe bëjnë thirrje që trupi t’i kthehet familjes së tij “menjëherë”.

18.02.2024 – 06:46
Zelensky fton Trumpin në vijën e frontit: Eja dhe shihe luftën me sytë e tu

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi ish-presidentin Donald Trump në Ukrainë për ta parë luftën me Rusinë me sytë e tij.

“Nëse Trump vjen, jam gati të shkoj madje me të në vijën e parë të frontit”, deklaroi Zelensky të shtunën në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Trump kryeson në sondazhe për të qenë kandidat i Partisë Republikane në zgjedhjet presidenciale të këtij nëntori në SHBA dhe ka thënë se në vend të ndihmave, Ukraina duhet ulet në tryezën e negociatave me Rusinë.

“Unë mendoj se nëse jemi në dialog se si ta përfundojmë luftën, duhet t’u tregojmë njerëzve që janë vendimmarrës, çfarë do të thotë – luftë e vërtetë, jo në Instagram”, tha Zelensky.

Gjatë paraqitjes së tij në konferencën e Mynihut, Zelensky sërish bëri thirrje për furnizime me predha artilerie dhe raketa me rreze të gjatë.

18.02.2024 – 06:42
Scholz i jep “grusht” Putin nga Konferenca e Sigurisë në Mynih

Në kryeqytetin bavarez Mynih, ku zhvillohet Konferenca e Sigurisë, (16-18.02) të shtunën janë vendosur në qendër krizat aktuale botërore, lëkundja e mbështetjes amerikane për Ukrainën në SHBA, rreziku i shtrirjes së konfliktit në Lindjen e Mesme, e ardhmja e marrëdhënies transatlantike, Kina e vështirë dhe ndryshimi i klimës.

Kancelari Scholz në fjalimin e tij para 50 krerëve të shteteve dhe qeverive nga e gjithë në Konferencën e 60- të Sigurisë i bëri thirrje qartazi Izraelit para një ofensive të pritshme tokësore në Rafah kundër Hamasit islamist terrorist të respektojë të drejtën ndërkombëtare. “Ne nuk e respektojmë të drejtën ndërkombëtare dhe rregullat e saj, vetëm sepse kemi nënshkruar disa marrëveshje, Kjo është diçka sipas qëndrimit tonë që rrjedh nga humaniteti dhe ajo se si duam të jemi dhe si duam të shohim veten.”


Në Mynih Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, kancelari gjerman, Scholz, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock e siguruan Izraelin për mbështetje në luftë kundër Hamasit, që kategorizohet nga SHBA, BE, Gjermania e vende të tjera si organizatë terroriste. Por janë shtuar edhe kërkesat e mjaft shteteve që Izraeli nga njëra anë të furnizojë më mirë popullsinë civile në Gaza, nga ana tjetër të kërkojë rrugë për ndalimin e luftimeve. Antony Blinken tha në Mynih se Izraeli ka “shansin e jashtazakonshëm” e një të ardhmjeje në paqe, nëse gjen zgjidhje mirëkuptimi me fqinjët e tij.

Në fjalimin e tij, Scholz e vuri theksin tek ndihmat ushtarake për Ukrainën dhe shpresa për luftën kundër Rusisë. Moska “nuk ka arritur asnjë në objektivat e saj ushtarake”, tha Scholz. Më tej kancelari gjerman la të kuptohej megjithatë, se pavarësisht “humbjeve të jashtëzakonshme” pjesë të mëdha të forcave ushtarake ruse janë “në funksionim”. Prandaj Gjermania është e “vendosur” të vazhdojë më tej rrugën për mbështetjen e Ukrainës. Vetëm nëse europianët janë të besueshëm në mbështetjen e tyre për Ukrainën, “Putin do të kuptojë, se nuk do të ketë një paqe të diktuar me urdhër të Moskës.”

Scholz u bëri thirrje europianëve të orientohen nga SHBA për ndihmat ushtarake për Ukrainën, shkruan DW.

Një përpjekje e ngjashme do të ishte më e pakta që mund të bëjë secili vend europian. Gjermania është pas SHBA mbështetësja më e madhe ushtarake e Ukrainës. Scholz u takua në kuadër të Konferencës së Sigurisë edhe me zëvendëspresidenten amerikane, Kamala Harris, presidentin e Izraelit, Isaas Herzog, presidentët e Azerbajxhanit dhe Armenisë dhe Mbretin jordanez, Abdullahu II.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kërkoi nga SHBA të furnizojë me “ato që ka premtuar”. Dhe se është një “nevojë absolute” që Kongresi Ameriken të vendosë sa më shpejt për ndihmat ushtarake për Ukrainën. Sa më shumë që ky vendim zgjat aq më shumë njerëz ndesin në frontin ukrainas, tha Stoltenberg.

Lufta në Ukrainë i dha tonin ditës së dytë të Konferencës së Sigurisë, por të shtunën flitet edhe për konfliktin e Lindjes së Mesme.Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë dhe agresionit rus e mori fjalën në Konferencën e Sigurisë edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski. Presidenti Zelenski gjatë fjalimit të tij në Mynih, foli edhe për vendimin e ushtrisë ukrainase të shtunën për tërheqje nga qyteti lindor Avdijivka. Ai tha se ka qenë një “vendim profesional” me qëllim që “të shpëtohen sa më shumë jetë të jetë e mundur. Presidenti ukrainas e lidhi mungesën e sukseseve ushtarake të Ukrainës në fushën e betejës me mungesën e artilerisë dhe armëve me rreze të gjatë veprimi. Kjo bën që “veprimi ynë të kufizohet”. Zelenski kërkoi më shumë furnizime me armë.

Sipas Zelenskit Ukraina duhet të rifitojë fuqinë ajore për të pasur sërish sukses në frontet e luftës kundër Rusisë. Për këtë nevojiten më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, kërkoi Zelenski.

Vdekja e opozitarit rus, Aleksej Navalny hodhi hije edhe mbi ditën e dytë të konferencës. Ministrat e Jashtëm të G7-s mbajtën një minutë heshtje të një takim të tyre në kuadër të konferencës. Zelenski i quajti vdekjen e Navalnyt “një mesazh të qartë” nga Putini.

18.02.2024 – 06:41
Ministri rus i Mbrojtjes: Kemi në kontroll të plotë qytetin Avdiivka


Ministria ruse e mbrojtjes ka pohuar se forcat e saj kanë marrë kontrollin e plotë të qytetit lindor të Ukrainës Avdiivka.

Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes, i tha Kremlinit se forcat ruse tani po punojnë për të pastruar xhepat e fundit të rezistencës në fabrikën e koksit dhe kimikateve Avdiivka, deklaruan zyrtarët në një deklaratë, shkruan Sky News.

Më herët, shefi ushtarak i Ukrainës theksoi se po tërhiqte trupat nga qyteti lindor që ata mbronin për katër muaj.

Ai tha se vendimi ishte marrë për t’u larguar për të shpëtuar jetën e ushtarëve, për të cilin Volodymyr Zelenskyy tha se ishte “vendimi i duhur”.

Trupat ruse më pas u filmuan duke ngritur flamurin e vendit të tyre në qytet, u shfaqën video në mediat sociale.

SHBA-ja e ka përshkruar zhvillimin si “fitimet e para të dukshme të Rusisë në muaj”.

18.02.2024 – 06:41
Ukraina ia rrëzon Rusisë tre aeroplanë të fuqishëm luftarak

Forcat ukrainase kanë rrëzuar tre aeroplanë luftarakë rusë, ka thënë shefi i forcave ajrore të Kievit.

“Mëngjesin e 17 shkurtit 2024, në pjesën lindore, njësitë e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës shkatërruan tre njeherazi tre aeroplanë rusë dy prej tyre ishin të tipit SU34 dhe njëri ishte Su-35”, shkroi Mykola Oleshchuk në Telegram.

Nëse pretendimet rezultojnë të vërteta këto do të përfaqësonin një humbje financiare për Rusinë prej më shumë se 100 milionë dollarë, megjithëse raportimet nuk janë verifikuar nga mediet perëndimore.

Ukraina ka marrë sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore nga vendet perëndimore, duke i mundësuar të vënë në cak aviacionin rus në mënyrë më efektive.

Situata e luftimeve vazhdon të mbetet tensionuese në lindje të Ukrainës, gjegjësisht në rajonin e Donbasit.

Më 24 shkurt bëhen zyrtarisht 2 vjet prej se filloi lufta në Ukrainë.

Similar Posts