Gjenerali shqiptaro-amerikan zbardh prapaskenat e takimit Rama-Blinken: Qëllimi kryesor i vizitës ishte zëvendësimi i qeverisë Kurti!

author
1 minute, 5 seconds Read

Maralusha vlerësoi qe qëllimi kryesor ishte zëvendësimi i qeverisë Kurti, ku Blinken ia përmendi Ramës mbështetjen e madhe që ka Albini në Kosovë, përcjell “Bota sot”.
Postimi i plotë
Gjatë vizitës së shkurtë të Blinken në Shqipëri, pikat që u diskutuan:

1. Mbështetja e SHBA-së për Shqipërinë

2. Kërkesa e Blinken për Edi Ramën që të përdorë miqësinë e tij (miqësinë që Rama e ka me Vuçiqin) për qetësimin e situatës në Kosovë

3. Kërkesa e Vuçiqit që Rama t’ia përmend Blinkenit që ai (Blinken) ta përdori influencën e SHBA-së në gjykatën në Hagë për lehtësimin e akuzave për 4 të akuzuarit e Kosovës. Kjo ishte po ashti edhe kërkesa e Edi Ramës.

Edi Rama ia pëmendi Blinkenit miqësinë e ngushtë që ai e ka me Vuçiqin dhe Hashim Thaçin.

P.s. mendimi im është se qëllimi i vizitës dhe bisedës ishte: me zëvendësu qeverinë e Albin Kurtit. Çdo analizë tjetër është përrallë e Nastradin hoxhës. Blinkeni ia përmendi Edi Ramës se Albini ka mbështetje të patundshme te popullata në Kosovë.

Similar Posts